Hrajte si

Praha 6

HELENA ŠTÁCHOVÁ zemřela

S velkou bolestí oznamujeme, že nás opustila naše Helenka – paní Helena Štáchová.

Navzdory dlouhému boji s těžkou nemocí se do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní, ale i osobní život.

Helenko, děkujeme Ti! Máme Tě moc rádi! Jsi tu stále s námi a budeme se snažit, aby naše dřevěná rodinka žila dál svůj divadelní život a Ty jsi na nás mohla být pyšná.

S láskou a úctou Tvoji kolegové

 

 

HELENA ŠTÁCHOVÁ (18. 11. 1944 - 22. 3. 2017 )

ředitelka, autorka, režisérka, a samozřejmě interpretka Máničky a bábinky. Nastoupila do Divadla S+H jako elévka. Po roce odešla studovat na Divadelní fakultu AMU a po jejím absolvování se v roce 1966 stala členkou divadla. V následujícím roce převzala od Boženy Welekové interpretaci jedné z hlavních postav divadla – Máničky. A stala se tak její třetí adoptivní maminkou. Na rozdíl od svých předchůdkyň začala po boku M. Kirschnera, který se stal také jejím partnerem životním, s interpretací cizojazyčných textů. V roce 1971 pro ni Miloš Kirschner vytvořil novou postavu, která se okamžitě stala jednou z kmenových postav divadla – paní Kateřinu Hovorkovou alias Mániččinu bábinku.

Helena Štáchová nepůsobila pouze v divadle, ale i v rozhlase, dabingu (Líza Simpsonová, Míša Kulička atd.) a v televizi. Společně s Milošem Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD a v této činnosti pokračovala i s Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i scénářů pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i pro dospělé, které se hráli doma i v zahraničí. Své hry sama režírovala a několik let se starala take o profil divadla, a to jako jeho dramaturg. Po smrti Miloše Kirschnera v roce 1996 byla jmenována do funkce ředitelky divadla. V roce 2008 vyhrála osmiletý soudní spor o práva na S+H, a tím divadlu zajistila jeho další existenci. V roce 2013 pro D S+H převzala cenu Thálie. Za svoji činnost získala téhož roku Zlatý vavřínový řád Hospodářské komory. V roce 2015 byla jmenována Finalistkou soutěže Manažer roku 2014, dále byla zvolena Manažerem odvětví, TOP 10 Manažerem roku, a posléze také Vynikajícím manažerem malé firmy.

 

Helena Štáchová: „Jaké byly moje divadelní začátky? Nejprve bych se zmínila o hře Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. Byla mým prvním divadelním zážitkem. Nic nenasvědčovalo tomu, že se Divadlo S+H stane mým osudem. V první třetině hry Hurvínek vyvolá ducha. A právě ten mě tak polekal, až jsem se nahlas rozplakala a nebohým rodičům nezbylo, než mne z divadla vynést.

Když jsem se však měla rozhodnout mezi živou myškou a látkovou hračkou Hurvínka, vyhrál to Hurvínek na celé čáře. A jak se ukázalo, tak nejen tehdy! Takže, můj milý Hurvínku, když začnu počítat, tak zatímco pan profesor Skupa s tebou pobyl 30 let, Miloš Kirschner 44, tak já jsem po tvém boku už neuvěřitelných 50 let! Za nic bych tu naši společnou cestu nevyměnila.”


Poslední rozloučení s naší drahou paní ředitelkou proběhne
ve čtvrtek 30.3. 2017 ve 13:00 hodin
ve velké síni strašnického krematoria.

Na obřadu promluví Martin Klásek a zahraje Pavel Šporcl.


Zádušní mše se bude konat v pondělí 3. dubna v 18:00 hodin
v kostele Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově.


 

Aktuálně!

Nejaktuálnější novinky najdete vždy na našich sociálních sítích.

Na Facebooku   

nebo také

na Twitteru 

případně na Facebooku 

Kurzů pro děti 

 

nebo na Facebooku 

Lavičky S+H 


Hurvínek má narozeniny - kniha z MLK

Jako symbolickou tečku za oslavami 90. narozenin nejslavnější české loutkové postavy vydává Muzeum loutkářských kultur obrázkovou knihu s názvem Hurvínek má narozeniny. Ve výpravné publikaci se spoustou pohyblivých obrázků, vytahovacích okýnek a skládaček najdete ty nejznámější Hurvínkovy hlášky i zajímavé informace o něm a jeho divadelní rodině. Kniha vychází i jako symbolický dárek k narozeninám třem Hurvínkovým „otcům“, Josefu Skupovi, Miloši Kirschnerovi a Martinu Kláskovi, kteří mu v průběhu 90 let propůjčili svůj hlas. Křest knihy i autogramiáda knihy za účasti autorky Denisy Kirschnerové a Tomáše Chluda, který knihu ozdobil svými ilustracemi, se uskutečnila v našem divadle v neděli 5. března 2017 při představení Hurvínkova nebesíčka.
Kniha je k dostání nejen v Muzeu Loutkářských Kultur ale i u nás v divadle.

Jiří Škorpík v Divadle S+H

Jiří Škorpík TOBĚ...

KONCERT
Jiří Škorpík Tobě...

Jiří Škorpík hudební skladatel, aranžér, multiinstrumentalista a zpěvák s krásnou barvou hlasu.

Duchovní otec vokálního seskupení 4TET si vás dovoluje pozvat na jeho první sólový koncert, který se uskuteční v prostorách našeho Divadla Spejbla a Hurvínka dne 7. 2. 2017 od 19:00 hodin.

Čeká vás mimořádný hudební zážitek v podobě Jiřího autorských skladeb nejen v jeho podání, ale i v podání hostů večera, Davida Uličníka, lvy Marešové, Martina Kláska a Alenky Průchové.

Jiří Škorpík je autorem scénické hudby k takřka dvou desítkám filmů, seriálů, pohádek a muzikálů (Hlídač č.47, Kouzla králů, Dracula, Antoinetta královna FranciP atd..) Úzce spolupracuje i s naším Divadlem Spejbla a Hurvínka.

Cena vstupenky je 400,- Kč

Vstupenky si můžete zakoupit pouze osobně v pokladně Divadla Spejbla a Hurvínka.
Telefon 224 316 784 / Poznámka : nelze platit platební kartou.

Rok 2017 - Rok otců

V tomto roce slavíme výročí těch, díky kterým Spejbl s Hurvínkem opravdu žijí. Kteří jim dali hlas a charakter. Díky kterým nás S+H baví již více než 90 let. Slavíme rok tří otců! :-)

V roce 2017 oslaví:
prof. Josef Skupa 125 let od narození a 60 let od úmrtí
(* 16. ledna 1892 † 8. ledna 1957)
Miloš Kirschner 90 let od narození (* 16. března 1927)
Martin Klásek oslaví 60. narozeniny (* 25. února 1957)

Hurvínek slavil 90

Rok 2016 byl rokem ve kterém Hurvínek oslavil své 90 narozeniny. O těch nejvýznamnějších akcích na jeho počest se dočtete tady:

Hurvínek slaví 90 let

ČS loutkářství na seznamu UNESCO

1.prosince 2016 zařadilo UNESCO na svém zasedání v Addis Abebě české a slovenské loutkářství na seznam světového nehmotného dědictví!

Že by dárek Hurvínkovi k 90. narozeninám? UNESCO to naštěstí stihlo! :-)  

Přinášíme vám článek z MF Dnes: České loutky začne chránit UNESCO

PRAHA   Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor UNESCO v etiopské Addis Abebě je zařadil mezi nehmotné dědictví. "Zápisem na tento seznam se završila nadstandardní spolupráce obou zemí při přípravě společné nominace jevu, který je vyjádřením blízkých kulturních vazeb Česka a Slovenska," uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. K zápisu 1. prosince přitom původně vůbec nemuselo dojít. Evaluační komise navrhovala vrátit nominaci k doplnění dalších informací. Chyběla mezi nimi pravidelná aktualizace národního seznamu, na kterém musí být zapsán každý prvek usilující o zápis na reprezentativní seznam UNESCO. Česko i Slovensko nakonec výbor přesvědčily, že národní seznamy aktualizují pravidelně. Podle nominačního dokumentu je české loutkářství uznáváno jako významný, kulturní a společenský fenomén, jehož masové rozšíření po českých zemích se datuje do poloviny 19. století. Loutkářství se po regionech začalo šířit o celé století dříve. Marionetáři, kteří hráli česky, se tehdy stali součástí procesu národního obrození. S nominací na zápis do seznamu souhlasilo 49 subjektů. Mezi nimi je například Naivní divadlo Liberec, Divadlo Spejbla a Hurvínka či Buchty a loutky. (iDNES.cz)

Více na webu a nebo v reportáži ČT

Všechna alba Supraphonu

 

Supraphon nově nabízí všechny naše nahrávky na jednom místě

Najdete na  

www.supraphonline.cz

Hurvajz znovu u Wohnoutů

Plakát Wohnout 20

16. listopadu v Malé sportovní hale v Praze vystoupil Hurvajz opět na koncertě skupiny Wohnout. Byla to opravdu paráda zazpívat si před vyprodanou halou. Pokud jste tam nebyli, podívejte se alespoň na fotografie.
Sladkých 20 na Vyžlovce CD a DVDMimochodem, z minulého společného koncertu na Vyžlovce už je CD i DVD! Jmenuje se Sladkých dvacet na Vyžlovce a najdete ho třeba u Wohnoutů.